Po żmigrodzkim spotkaniu przy kawie.

27 sierpnia punktualnie o 17:00 rozpoczęliśmy spotkanie przy kawie, zatytułowane: ” Kto i po co potrzebuje Gminnej Rady Seniorów?”. W pierwszej części spotkania omówiliśmy zakres projektu i planowane do realizacji działania. Wstępem do dyskusji była prezentacja   pt.”Sytuacja Seniorów w Polsce i na Swiecie”. Zaprezentowaliśmy wyniki badań Global Age Watch, w których porównano sytuację osób starszych z 91 państw świata. (Całość raportu dostępna jest tu: http://www.helpage.org/global-agewatch/ ). Dane dotyczące jakości życia seniorów w Polsce pokazują, że z 91 ujętych w rankingu krajów Polska zajęła 62. miejsce – między Wenezuelą a Kirgizją. Rozwój gospodarczy w Polsce nie przekłada się na poprawę jakości życia ludzi starszych. Polska zajmuje wysokie miejsce jeśli chodzi o finansowe zabezpieczenie emerytów, natomiast nie zapewnia odpowiedniej opieki medycznej ponadto dużym wyzwaniem jest zwiększenie udziału osób starszych w procesach decyzyjnych. 

W trakcie dyskusji jaka wywiązała się po prezentacji poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie „w jaki sposób zaangażować niezaangażowanych seniorów?”. Pojawiło się wiele podpowiedzi, a wśród nich kilka pomysłów na działania jakie mogłaby zainicjować powstająca w Zmigrodzie Rada Seniorów. Ważnym momentem spotkania była dyskusja wokół pytania „czy głos seniorów jest słyszalny w Zmigrodzie?” Padały różne odpowiedzi w zależności od indywidualnych doświadczeń uczestników, natomiast konkluzją była rekomendacja dotycząca powołania aktywnej Rady Seniorów, która mogłaby uwspólnić stanowisko środowiska senioralnego w stosunku do władz lokalnych, ale i innych działających instytucji i organizacji. Kolejnym punktem spotkania było omówienie procesu powstawania Gminnej Rady Seniorów, zaprezentowany został aktualny stan prac nad jej powołaniem.

Podsumowaniem spotkania było ustalenie daty pierwszego warsztatu w ramach projektu „Przestrzenie Aktywności Senioralnej”, który zorganizujemy już  16 września 2014 r.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w kawiarence obywatelskiej.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s